sobota 13. decembra 2014

Lisa Kleypasová - Štedrý deň vo Friday Harbore


Anotácia:
Keď šesťročnej Holly, ktorá nikdy nepoznala svojho otca, zomrie mama, dievčatko prestane hovoriť. Markovi Nolanovi, slobodnému mladému mužovi, sa zdá, že šesťročné dieťa k šťastiu nepotrebuje, no čoskoro príde na to, že pre svoju neter Holly urobí všetko, aby jej vrátil šťastné detstvo. "Začni tým, že ju budeš ľúbiť," požiadala ho sestra Victoria v poslednej vôli. "To ostatné príde samo." Ani Maggie Collinsová po smrti svojho manžela už nemá odvahu, aby sa znova zaľúbila, no páči sa jej detský svet fantázie a zázrakov. Keď do jej hračkárstva zavíta malá Holly, okamžite pochopí, že dieťa potrebuje vieru v zázraky. Traja osamelí ľudia sa ocitli na križovatke života. Každý z nich čoskoro uverí, že Vianoce sú obdobím, keď sa splnia aj najtajnejšie želania.

O knihe:
- originál - Christmas Eve at Friday Harbor
- 1. časť zo série Friday Harbor:
Štedrý deň vo Friday Harbore; Dažďová cesta vo Friday Harbore; Jazero snov vo Friday Harbore; Krištáľový záliv vo Friday Harbore; Lightning Bay (u nás ešte nevyšla)
- obálka - nohy? To vážne by ma mali zaujať niekoho nohy? Originál obálka sa mi páči viac ako naša.

zdroj

Moje pocity:
- najskôr som sa bála, že to nebude pravá Lisa. Anotácia nuda ako nejaký lacný film. A tá hrúbka? To si robí niekto srandu? Kde je zvyšok knihy? Ak toto dá Lisa, aby ma to dostalo je fakt druhá kráľovná v tejto oblasti. A čo myslíte? Áno, korunku by som jej darovala.
- začiatok bol smutný. Dokonca som pri prológu slzila a to sa skladal, len zo 6 krátkych vetičiek, ale takých úprimných a zo srdiečka. Bolo to vlastne jedno jediné želanie, ktoré dokáže splniť naozaj len Santa.
- bola som smutná, aj keď Holly zomrela mamička, im sestra a o malú Holly sa museli postarať dvaja strýkovia, ktorí toho o malých dievčatkách veľa nevedeli, ale bolo pekné, že sa Mark malej nezbavil a postaral sa o ňu.
- Sam mi najskôr nebol sympatický tými jeho rečami a tým, že ich k sebe nechcel zobrať, ale potom sa z neho vykľul vtipálek. Už sa na neho teším ako na hlavného hrdinu.
- Maggino hračkárstvo - raj na zemi s vílami a inými čarovnými vecami. Tam by som sa zrejme vedela zabaviť. Keď niekto miluje, čo robí je to vidno.
- domček pre víly, ktorý vyrobila Maggie sa mi páčil a tie jej opisy (niekto by povedal výmysly - ja nie) sa mi tiež veľmi páčili. Nemala by som to priznávať, ale aj ja verím na víly, škriatkov a iné čarovnosti a to nie som ani malá (ak nerátame výšku).
- Maggie mala okrem obrovskej fantázie aj obrovské srdiečko. To ako sa starala o toho nie moc pekného, všetkými chorobami skúšaného psíka, ktorý ale kašlal nato a myslel si, že je krásny a asi aj zdravý, tak to bolo milé. Niektorí ľudia sa nevedia starať ani o zdravých psíkov a nieto ešte o takých, ktorých by nik iný nechcel. To hovorí za všetko.
- Mark pracoval s kávou a veľmi pekne a lákavo tam o nej hovoril. Hodím vám sem malú ochutnávku.
Rád začínam deň s novinami a jamajskou kávou Blue Mountain. Popoludní si pochlipkávam ďalšiu šálku a pritom nadávam na ragbyové mužstvá Mariners alebo Seahawks. Páči sa mi predstava, že v jedinej šálke kávy sú chute z miest na svete, na ktoré sa nikdy nedostanem. Chute z tanzánskych svahov Kilimandžára, z indonézskych ostrovov, z Kolumbie, Etiópie, Brazílie, Kamerunu... Páči sa mi aj to, že vodič kamióna si môže pochutnať na rovnako dobre j káve ako milionár. No najviac zo všetkého mám rád ten rituál. Pitie kávy spája priateľov, je príjemným zakončením obeda či večere... a môže sa stať, že príležitostne priláka krásnu ženu do môjho bytu.
Mám chuť na kávu. Toto dokáže len Lisa. Tak čo navnadila som vás na kávu alebo aspoň na knihu?
- rozmýšľala som, kedy sa tí dvaja stihla zamilovať. Stretávali sa často, takže čas bol, ale on bol celý čas (skoro celý) zadaný. To mi prišlo zvláštne. To mal akože zadné vrátka? Buď priateľka alebo nový objav? Ale možno mu len trochu dlhšie trvalo rozhýbať sa.
- Holly bolo zlaté dievčatko. Ja nie som moc na deti, ale ju by som si vedela obľúbiť aj nechať.
- Alex, ich brat, bol zaujímavý, šikovný, fešák... Len by som mu chcela vidieť do hlavy. Prečo bol taký, aký bol? Kvôli nie moc ukážkovej rodine/detstvu? Kvôli nesprávnej manželke? Kvôli čomu?
- postáv tam nebolo extra veľa, ale boli dobre - Maggie; Mark; Holly; Sam a Alex, Markovi bratia; Shelby, Markova priateľka; Maggina rodina, ale tí len tak trochu
- Deň Vďakyvzdania je pekná myšlienka/sviatok. Vzdávať vďaku za niečo. Aj u nám by sa zišlo oslavovať ho. Myslím si, že ľudia si neuvedomujú, že by mali byť vďačný zato, čo majú a nie len stále nadávať a chcieť stále viac a viac a neužívať si to čo majú.
- človeka to trošku navnadí sviatočne. Hlavne tá vybuchnutá morka.
- koniec ma trošku zarazil. To je všetko? Nič viac? Ale nebol zlý, len by som chcela ešte viac, viac, viaaaac a nebolo.
- tuším, že je kniha aj sfilmovaná, ale videla som len kúsok na YT a zľakla som sa hlavného hrdinu, takže to nechcem vidieť a dúfam, že to nikto nebude pozerať a prestanú s filmovaním mojich kníh, lebo niektoré tie romantické knihy/filmy sú hotový brak. Nehovorím, že sa to nedá pozrieť, ale niekedy len raz a stačí, lebo sa potom cítite trápne, že čo to čítate. A pritom ja viem, že to čo čítam je v mojej hlave úžasné a to čo oni dajú do filmu je úplne niečo iné. Viem, že kniha vs. film skoro vždy (nájdu sa aj výnimky) vyhrá kniha, ale toto je už moc.
- takže kniha stojí určite za prečítanie a film nechám na Vašom uvážení. Ak ho uvidíte dajte mi vedieť ako sa vám páčil.

Za mňa:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár. Teším sa z každého jedného :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...